Teleskop z měsíčního prachu
Vezměte trochu ulíkových nanotrubiček, něco epoxidové pryskyřice a spoustu měsíčního prachu. Zamíchejte, nechte ztuhnout, přidejte hliníkovou polevu a dokonalý astronomický teleskop je hotov.
Takto vidělo Měsíc v roce 1969 Apollo 12
Tak by se dal zjednodušeně popsat návod na stavbu obřího teleskopu na povrchu Měsíce, který na včerejší tiskové konferenci představili vědci z NASA.
Neobvyklou technologii zatím vyzkoušeli pouze v pozemských laboratorních podmínkách. Místo měsíčního prachu použili rozdrcenou horninu o stejné zrnitosti. Smíchali ji s malým množstvím kompozitního materiálu z uhlíkových nanotrubiček a epoxidu. Získali kompaktní hmotu připomínající beton. Na ni nanesli další vrstvu epoxidu a celý objekt roztočili. Působením odstředivé síly získal její povrch parabolický tvar vhodný pro zrcadlo dalekohledu. Nakonec vědci pokryli povrch tenkou vrstvičkou hliníku, který odráží světlo.
Odborníci NASA tvrdí, že tímto způsobem by bylo možno na Měsíci sestrojit teleskop o průměru až 50 metrů. To je pětkrát víc než největší pozemský teleskop na Kanárských ostrovech. Parabolický tvar by zrcadlu dodal vnitřní povrch vhodně zvoleného kráteru.